Inne

Największa ryba świata – rekordy polskie i globalne

Największa ryba świata  – rekin!

Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi (łac. Rhincodon typus), którego waga potrafi przekroczyć 25 ton, a długość powyżej 20 metrów. Statystycznie jednak osiąga 10-12 metrów i wagę ok. 13 ton, co ciekawe, jego skóra może mieć nawet 10 cm grubości. To ryba kosmopolityczna, wędruje między wodami tropikalnymi i subtropikalnymi, i jak każda ryba żywi się… planktonem! Wyobrażacie sobie, jak wiele planktonu musi zjeść, aby zasilić tak wielką masę swego ciała? Zjada także skorupiaki, głowonogi i inne drobne rybki. Rekin żyje średnio 70 lat, dojrzałość płciową osiąga około 25 roku życia, jest jajożyworodny.

Ze względu na walory smakowe był poławiany gospodarczo do 2016 roku (zwłaszcza w Azji), na szczęście od tej pory IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) uznała go za gatunek zagrożony: w przeciągu ostatnich 75 lat populacja rekina zmalała o ponad 50%. Ta największa ryba świata prowadzi samotny tryb życia, zerując zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie ucieka przed człowiekiem, dlatego w sieci można natknąć się na zdjęcia nurków z tym rybim gigantem.

Największa ryba świata słodkowodna to bieługa (łac. Huso huso) z rodziny jesiotrowatych, która osiąga długość do 5 metrów i wagę do 1,5 tony! Żyje średnio do 100 lat, a dojrzałość płciową osiąga w wieku około 13-16 lat, jednak ze względu na jej ikrę (z której robi się czarny kawior) i mięso uważane za prawdziwy rarytas, żyje znacznie krócej.  Żyje w wodach Morza Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego i żywi się bezkręgowcami, sardelami, śledziami, a nawet i małymi fokami!  Ma status ryby zagrożonej, dlatego jej kawior jest nielegalny na terenie USA.

Największe ryby na świecie – obecnie i dawniej

Największa złowiona ryba świata to tuńczyk błękitnopłetwy – u wybrzeży Nowej Szkocji w 1979 roku okaz ważył ponad 650 kilogramów. Tuż za nim uplasował się Marlin Błękitny złowiony w Brazylii w 1992 roku i ważący bagatela ponad 630 kilogramów oraz Włócznik złowiony w Chile w 1953 roku także przekraczający wagę 530 kg. Kolejne rekordy w łowieniu ryb są już o wiele mniejsze, okazy ważyły przeważnie po 100-200 kg.

Największa ryba wszech czasów pochodzi z gatunku Leedsichthys, który żył w środkowym i późnym okresie jury na terenach współczesnej Europy. Szczątki tej ryby znaleziono w 1886 roku na terenie Anglii i dzięki nim ustalono, iż ryba miała około 27 metrów długości. Oczywiście to rekordowa wielkość ryby kostnoszkieletowej, przeciętny przedstawiciel gatunku mierzył ledwie 9-10 metrów i dożywał średnio 20-25 lat.

Największa ryba w Polsce

Z kolejnych ciekawostek: największa europejska ryba słodkowodna – sum pospolity (łac. Silurus glanis). W Polsce mieliśmy także rekordy związane z tą rybą: złowiona w lipcu 2015 roku w okolicach Płocka, mierzyła 2,5 metra i ważyła 91kilogramów, zaś okaz złowiony w okolicach Rybnika jesienią 2017 roku mierzył 2,59metra i ważył ponad 105 kilogramów.  Największa złowiona ryba świata wód słodkowodnych to także przedstawiciel sumów – w 2015 orku we włoskiej rzece Pad Dino Ferrari złowił rybę ważącą 127 kg i mierzącą 2,7metra. Oczywiście każda z tych ryb została uwieczniona na zdjęciach zanim z powrotem trafiła do miejscowych wód. Zresztą zobaczcie sami: