Inne, Wiadomości

10 najskuteczniejszych przynęt na szczupaka

Dobra przynęta na szczupaka to połowa sukcesu. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, jaki produkt wyróżnia się najwyższą skutecznością. Wybór jest ogromny, co utrudnia znalezienie odpowiedniego wariantu. Dobrze jest bazować na doświadczeniach osób z większym doświadczeniem. Oczywiście wiele zależy od miejsca połowu. Poniżej przedstawiono zestawienie najciekawszych propozycji – nie bez powodu opisywane przynęty posiadają liczne pozytywne opinie. To prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą uniknąć nieudanego zakupu i wyrzucenia gotówki w błoto.

1. Salmo Sweeper 14cm

Jest to przynęta, która sprawdzi się nawet w wyjątkowo przejrzystej wodzie. Dzięki niej szczupak traci czujność, co znacząco ułatwia połów. Unikalny kształt korpusu sprawia, że zachowuje się ona niezwykle naturalnie. Podczas opadu delikatnie kiwa się na boki, jednak warto wspomnieć także o gwałtownych skrętach.

2. Nitro 12,7 cm

To uniwersalna przynęta na szczupaka, która może zostać wykorzystana także do połowu innych ryb, np. okoni czy też łososi. Została ona wykonana z wysokojakościowej gumy. Niewątpliwą zaletą jest swoboda podczas prowadzenia przynęty. W przypadku ryb o wysokiej czujności warto zastosować dodatkowe uzbrojenie.

3. Wobler Salmo Slider 10cm 36g pływający

Prezentowana przynęta na ryby drapieżne świetnie sprawdza się podczas połowu szczupaka. To klasyczny jerk, który wspomaga szybkie nawijanie linki na kołowrotek. Wiele osób poleca stosowanie produktu także podczas wolnego holowania (wymagane są przerwy).

4. Savage Gear LB Real Eel 15 cm 12g

Niezwykle realistyczna przynęta gumowa, która nazywana jest także węgorzem. Warto wspomnieć, że zachowuje się ona w wodzie zupełnie tak, jak prawdziwa ryba! Właśnie dlatego jest wyjątkowo atrakcyjna z punktu widzenia szczupaka. Nawet spokojne prowadzenie przynęty prowokuje drapieżnika do ataku.

5. Jerk Dozer 9cm

Opisywana przynęta przeznaczona jest do typowego jerkowania. Wystarczy szarpać wędkę z umiarkowaną siłą, a luz linki nawijać na kołowrotek. Produkt porusza się raz w jedną, raz w drugą stronę. Czasami gwałtownie zmienia kierunek, co nadaje naturalność. Przynęta sprawdzi się w przypadku płytkich obszarów zbiornika wodnego.Trzeba uwzględnić, że dość wolno opada.

6. Błystka obrotowa aglia numer 5

To kolejna przynęta przeznaczona do połowów na płytkich wodach oraz podwodnych terenach. Na specjalną uwagę zasługują intensywne kolory, które zachęcają szczupaki do ataku. Ma to szczególne znaczenie w miejscach, w których drapieżniki nie narzekają na brak pożywienia, a ich instynkt łowiecki został nieco uśpiony.

7. Streamer muchowy – mucha szczupakowa

Uniwersalna przynęta, która może zostać dopasowana do osobistych preferencji. Użytkownik może zdecydować, w jakim tempie będzie ona opadać w wodzie. Dociążenie odbywa się przy zastosowaniu czeburaszki o optymalnej gramaturze. Sposób prowadzenia przypomina jerkowanie.

8. Flyjerk

Produkt sprawdzi się w przypadku dużych szczupaków oraz ryb drapieżnych. Głębokość zbiornika wodnego nie powinna przekraczać 4 m. Przynęta sprawdza się więc na relatywnie płytkich wodach, o czym nie należy zapominać. Prowadzenie to standardowe jerkowanie, które wymaga szarpnięć wędką. Taki ruch sprawi, że sztuczna ryba będzie nieregularnie odskakiwać na boki, a tym samym przemieszczać się w naturalny sposób.

9. Popper 8,5cm jazgarz

Przedstawiana przynęta zaliczana jest do grupy produktów uniwersalnych, które można stosować nie tylko podczas połowu szczupaków. Sprawdza się w przypadku płytkich, a zarazem zarośniętych zbiorników. Przejrzystość wody nie powinna być zbyt duża, tak aby okaz nie spłoszył się. Plusem jest niezwykle proste i przyjemne prowadzenie przynęty – nawet wśród gęstej roślinności.

10. Błystka wahadłowa Riomes

Przynęta z cienkiej blachy jest niedroga, a zarazem skuteczna. Warto stosować ją na zarośniętych, płytkich wodach. Użytkownik może mieć pełną kontrolę podczas jej prowadzenia. Głębokość zbiornika nie powinna przekraczać 4 m. Odskakujące na boki wahadło zachęca ryby do ataku.