Kuchnia wymaga bardzo dobrej wentylacji. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać do tego pomieszczenia okap kuchenny o odpowiednich parametrach i cechach. Spośród wielu różnych rodzajów tego typu AGD, okapy podszafkowe najlepiej nadają się do zabudowy do małych kuchni. Doradzamy czym się kierować i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.
Okap kuchenny – co trzeba wiedzieć przed zakupem?
Okapy kuchenne można podzielić ze względu na tryb pracy na dwa podstawowe rodzaje – pochłaniacze i wyciągi. W tym pierwszym wypadku urządzenie filtruje powietrze z oparów i cząsteczek tłuszczu, wtłaczając je z powrotem do pomieszczenia. W wyciągach okap kuchenny usuwa zanieczyszczone powietrza na zewnętrz poprzez system wentylacyjny.
Zasadniczo bardziej preferowana jest praca w trybie wyciągu, jednakże nie w każdym pomieszczeniu można tak okap kuchenny zamontować. Powodem może być na przykład brak odpowiedniego kanału wentylacyjnego. Dlatego decydując się na okap kuchenny trzeba od razu zdecydować się, w jaki sposób ma on działać. Trzeba tu zarazem podkreślić, że wiele modeli oferuje pracę w obu trybach, ale nie wszystkie.
Dlaczego to takie ważne? Choćby ze względu na jakość powietrza. Pochłaniacz nie odprowadzi wilgoci i ciepła, które powstają w czasie gotowania potraw. Ponadto, wymaga on korzystania z filtrów, które należy co jakiś czas wymieniać. To generuje dodatkowe koszty, które trzeba uwzględnić w domowym budżecie.
Równie istotnym czynnikiem co tryb pracy okapu jest jego moc. Dokonując zakupu, należy wybrać okap kuchenny o optymalnej wydajności. Zbyt mała moc sprawi, że urządzenie będzie nieskuteczne w odprowadzaniu zapachów i oparów. Jego zbyt duża moc narazi właściciela na wysokie koszty.
Odpowiednio dobrany okap kuchenny powinien przefiltrować powietrze w pomieszczeniu przynajmniej sześć razy i maksymalnie do dwunastu razy. By dopasować wydajność okapu wystarczy przemnożyć kubaturę kuchni (czyli jej objętość) przez 6 lub 12. W ten sposób można poznać zarówno minimalne, jak i maksymalne potrzeby.
Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i możliwości urządzenia. Chodzi na przykład o to:
- jaki jest zakres regulacji prędkości turbiny okapu,
- jaka jest jego klasa energetyczna,
- jakie okap ma oświetlenie,
- jakie jest sterowanie okapem,
- czy okap jest wyposażony w dodatkowe czujniki, np. wskaźnik zabrudzenia filtrów,
- czy okap ma dodatkowe funkcje, np. tryb oszczędzania energii,
- jak wymienia się filtry i czy okap jest łatwy w czyszczeniu.
Jakie cechy mają okapy podszafkowe?
Okapy do zabudowy zazwyczaj są wybierane do kuchni małych, w których liczy się każda ilość zaoszczędzonego miejsca. Jeśli pojawiają się w większych pomieszczeniach, to głównie ze względów aranżacyjnych. W takim wypadku kuchenka jest najczęściej obudowana innymi meblami i nie ma miejsca i możliwości na wybór innego okapu. Zdarza się, że czasem nad kuchenką zostawiane jest miejsce na okap przyścienny kominowy i urządzenie znajduje się na przykład między dwoma szafkami, jednakże najczęściej wybierane są modele przeznaczone stricte do zabudowy. I to takim urządzeniom się tu bliżej przyjrzymy.
Okapy do zabudowy, czyli okapy podszafkowe, są montowane w ciągu meblów kuchennych. Bywają także montowane w konstrukcjach gipsowo-kartonowych lub w zabudowie przygotowanej w inny sposób. Okap tego rodzaju można nawet zamontować nad wyspą na specjalnej konstrukcji, choć w takim wypadku bardziej praktyczny jest zakup dedykowanego okapu wyspowego. Najczęściej jednak okap do zabudowy instaluje się albo bezpośrednio pod szafką, albo w odpowiednio przygotowanym otworze w szafce. Wyróżnia się dwa główne rodzaje takich urządzeń:
- okapy szufladowe – zwane także okapami teleskopowymi lub podszafkowymi ze względu na wysuwany element, który może uruchamiać sam okap, ale i zwiększa jego powierzchnię, pozwalając na bardziej efektywną pracę
- okapy szafkowe – lub inaczej wkłady do zabudowy, które są całkowicie ukryte w meblach
Okapy do zabudowy są stosunkowo łatwe w montażu, jednakże pewną trudność może spowodować dopasowanie wymiaru urządzenia do pozostałych mebli. Dlatego trzeba uwzględnić szerokość urządzenia w projekcie i dokonać wyboru wraz z wyborem kuchenki oraz mebli kuchennych.
A jakie zalety mają okapy do zabudowy? To przede wszystkim:
- cicha praca
- skuteczność i szybkie pochłanianie pary oraz zapachów
- niższa cena w porównaniu z innymi rodzajami okapów
- niewielkie rozmiary w porównaniu z innymi okapami
- łatwość czyszczenia
- wysoka funkcjonalność
- dyskretność
Okapy tego rodzaju są schowane w szafkach co tłumi pracę silnika i dodatkowo je wycisza. Są one też tak umieszczone, by skutecznie zbierać opary i zapachy powstające w czasie gotowania. Oferują dogodny dostęp do podzespołów i elementów wymiennych takich jak filtry, choć warto zauważyć, że dokładne czyszczenie okapów teleskopowych może być nieco bardziej skomplikowane.
Niestety, okapy do zabudowy nie sprawdzają się dobrze w dużych kuchniach. W takich pomieszczeniach zazwyczaj okazują się niedostatecznie wydajne, zwłaszcza jeśli pracują w trybie pochłaniacza.
Skąd się bierze popularność okapów podszafkowych?
Okapy podszafkowe są wysoko cenione i jest to jeden z najczęściej kupowanych rodzajów okapów na rynku. Niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników przy wyborze są możliwości aranżacyjne. Wciąż również cena jest istotnym kryterium przy zakupie. To zdecydowanie tańsze urządzenia od okapów kominowych czy wyspowych.
Do popularności okapów podszafkowych i szafkowych przyczyniają się również niewielkie rozmiary wielu polskich kuchni. W nowym budownictwie pomieszczenie to często łączy się z salonem lub ma charakter otwarty. Jest jednak wiele starszych mieszkań z małymi kuchniami, zwłaszcza w przypadku bloków i innych obiektów, gdzie nie ma wiele miejsca.
Kwestie estetyczne przy wyborze okapu do zabudowy mają mniejsze znaczenie. Większa część urządzenia jest schowana w meblach. W wielu modelach front i spód tych modeli są jednak widoczne, wkomponowując się w zabudowę i udowadniając, że tego rodzaju urządzenia też mogą wpływać na atrakcyjność wnętrza. Eleganckie wykończenie ze stali nierdzewnej czy szkła hartowanego może podnieść walory wizualne pomieszczenia. Dlatego wybierając okap do zabudowy warto również zwrócić uwagę na to, czy dany model – także po rozłożeniu – będzie wpasowywał się w otoczenie.