Inne

Największa ryba świata – rekin wielorybi

Największa ryba na świecie

Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi (łac. Rhincodon typus). Jest nie tylko imponujących rozmiarów (jego długość może przekroczyć 20 metrów!), ale również jego waga może zapierać dech w piersi (nawet 13 ton!). Niektóre złapane okazy miały także wyjątkowo grubą skórę – w najgrubszych miejscach miała 10 centymetrów! Warto też wiedzieć, że te zwierzęta są jajożyworodne, dojrzałość płciową osiągają około 25 roku życia, a żyją średnio 70 lat. Rekiny wielorybie upodobały sobie wody tropikalne i subtropikalne. Wszystko przez ich zaskakującą dietę. Oprócz skorupiaków, głowonogów i drobnych ryb, rekiny te żywią się także planktonem. Ciężko sobie wyobrazić, ile planktonu musi pochłonąć taki okaz!

Rekin wielorybi należy także do tych ryb, które cenione są za mięso. Do 2016 roku prowadzono legalne połowy rekinów. Jednak, gdy badania prowadzone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody pokazały, że populacja tych ryb spadła o ponad 50%, rekina wielorybiego uznano za gatunek zagrożony.

Co jeszcze warto wiedzieć o rekinie wielorybim? Największa ryba świata prowadzi samotny tryb życia. Poluje zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest to gatunek bardzo ciekawski – nie boi się człowieka, często podpływa blisko płetwonurków, którzy chętnie robią sobie z nim zdjęcia. Choć wzbudza też przerażenie (głównie przez swoje rozmiary i natychmiastowym skojarzeniem ze swoim kuzynem – żarłaczem białym), to nie jest agresywny.

rekin największa ryba świata

Bieługa – wędrujący olbrzym

Największa wędrowna ryba świata to bieługa (łac. Huso huso). Należy do rodziny jesiotrowatych, osiąga długość do 5 metrów i wagę do 1,5 tony! Bieługa żyje w wodach Morza Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego, a część życia spędza także w wodach słodkich. Jej dieta składa się z bezkręgowców, sardeli, śledzi oraz z małych fok. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 13-16 lat, a średnio żyje do 100 lat. Rzadko jednak dożywa tak sędziwego wieku – mięso bieługi uważane jest za prawdziwy kulinarny rarytas. Z kolei z ikry bieługi robi się czarny kawior, który uważany jest za najlepszy i najbardziej ekskluzywny.

Ta największa ryba świata wód słodkowodnych również ma status ryby zagrożonej. Przez nadmierne połowy (legalne i nielegalne), bieługa została wpisana na listę IUCN. W USA ochronę gatunku podniesiono na najwyższy poziom – kawior pozyskany z ikry zwierzęcia jest nielegalny na terenie całej Ameryki Północnej.

największa ryba wód słodkowodnych bieługa

Największe ryby na świecie – obecnie i dawniej

Największa złowiona ryba świata to tuńczyk błękitnopłetwy. Połów miał miejsce u wybrzeży Nowej Szkocji w 1979 roku, a schwytany okaz ważył ponad 650 kilogramów. Tuż za nim uplasował się marlin błękitny. Został złowiony w Brazylii w 1992 roki i ważył zaledwie 20 kilogramów mniej niż wspomniany tuńczyk błękitnopłetwy. Podium zamyka włócznik. Z wagą przekraczającą 530 kilogramów utrzymuje się w czołówce, choć złowiono go w Chile w 1953 roku.

Rekordy w łowieniu ryb ciężko pobić. W ostatnich 20 latach schwytane zwierzęta ważyły około 200 kilogramów, co w tej chwili nie jest już tak zadziwiające.

No dobrze, to teraźniejszość. A co z zamierzchłymi czasami? Ustalono, że największa ryba wszech czasów pochodziła z gatunku Leedsichthys, który żył w środkowym i późnym okresie jury. Występowała na terenach współczesnej Europy. Szczątki tej ryby znaleziono w 1886 roku na terenie Anglii i dzięki nim ustalono, iż ryba miała około 27 metrów długości. Oczywiście to rekordowa wielkość ryby kostnoszkieletowej, przeciętny przedstawiciel gatunku mierzył ledwie 9-10 metrów i dożywał średnio 20-25 lat.

W ostatnich latach popularnością cieszy się również megalodon. To wymarły gatunek rekina, który żył w okresie miocenu i poliocenu. Naukowcy szacują, że osiągał długość 18 metrów. Wielką sensacją okazało się odkrycie zęba megalodona. W 1996 roku znaleziono ząb, który mierzył ponad 16 centymetrów. Później odkryto jeszcze większe zęby tego prehistorycznego drapieżnika. Megalodon prawdopodobnie żywił się wielorybami i innymi dużymi zwierzętami morskimi.

Największa ryba świata – rekin wielorybi

Największa ryba w Polsce

Największa europejska ryba słodkowodna to sum pospolity (łac. Silurus glanis). Co ciekawe, niektóre z największych okazów zostały złowione w Polsce. W lipcu 2015 roku, w okolicach Płocka, schwytano okaz, który mierzył 2,5 metra i ważył 91 kilogramów. 2 lata później, w Rybniku, wędkarze pochwalili się sumem ważącym ponad 105 kilogramów i mierzącym 259 centymetrów.

Największa złowiona ryba świata wód słodkowodnych to także przedstawiciel sumów – w 2015 roku, we włoskiej rzece Pad, Dino Ferrari złowił rybę ważącą 127 kilogramów i mierzącą 2,7 metra. Oczywiście każda z tych ryb została uwieczniona na zdjęciach zanim z powrotem trafiła do miejscowych wód. Zresztą, zobaczcie sami: