Gotowana, na parze, smażona, pieczona, grillowana – możliwości na przyrządzenie ryby jest naprawdę mnóstwo! Zanim jednak zdecydujemy, czy rybę wrzucić na patelnię, czy do piekarnika, należy ją najpierw odpowiednio przygotować. Jak? Pomogą nam w tym przyprawy i zioła, które podkreślą delikatny smak mięsa. Oto odpowiedzi na pytanie, jak przyrządzić idealną rybkę!
Bądź zdrów jak ryba i jedz ryby – tak możemy rozpocząć nasz artykuł. Zanim jednak przystąpimy do rybnej uczty, pamiętajmy, że każdą rybę należy odpowiednio przygotować i natrzeć odpowiednimi ziołami. Najlepiej już dzień wcześniej. Wtedy surowe mięso nabierze odpowiedniego smaku i aromatu. Nie przesadzajmy z ziołami, bo niektóre mogą skutecznie zakamuflować, a nawet zniszczyć smak ryby. Chodzi o to, aby używać ich w naprawdę kontrolowanej ilości, aby tylko delikatnie go podkręcić, zgodnie z zasadą, że im mniej rybę przyprawimy, tym więcej zachowamy jej naturalnego smaku.
Przyprawy i zioła idealne do ryb
Jedne ryby mają dość intensywny i dla niektórych nieapetyczny zapach. Inne wręcz są delikatne w smaku i ulotne w zapachu. Bez względu na rodzaj ryby, warto sięgnąć po zioła, które dobrze dobrane stworzą kompozycję idealną. Na szczęście lista ziół współgrająca z rybami jest naprawdę krótka, a wiadomo, że w kuchni nie zawsze więcej oznacza dobrze. W przypadku ryb łatwo przesadzić i zabić smak ryby, a w końcu nie o to chodzi!
Listę przypraw i ziół idealnych do ryb publikuje Akademia Smaku. Oto najważniejsze z nich:
- koperek,
- estragon,
- majeranek.
Odnosimy do pełnej listy przypraw: https://akademiasmaku.pl/vademecum/przyprawy-i-ziola-idealne-do-ryb,599.
Idealne zioła do ryb
Zaopatrując się w zioła z powyższej listy, gwarantujemy, że kuchnia zawsze będzie przygotowana i odejdą pytania o to, jak przyprawić łososia, pstrąga, czy jak doprawić dorsza, ponieważ zioła te są uniwersalne i sprawdzą się w każdej sytuacji. Jeśli chcesz jednak wiedzieć, jakie przyprawy współgrają z daną rybą, poniżej wskazówki.
Jakimi ziołami przyprawić:
- dorsza: bazylia, koperek, zielona pietruszka, czosnek;
- łososia: bazylia, koperek, zioła prowansalskie, bazylia, estragon, melisa, sól morska;
- pstrąga: bazylia, lubczyk, oregano, słodka papryka.
Każdą rybę przyprawiamy tak, jak lubimy. Najlepiej unikać gotowych przypraw do ryb, bo często zawierają wzmacniacze smaku i sztuczne dodatki. Tak naprawdę ryby lubią prostotę – sok z cytryny, rozgnieciony czosnek, świeżo zmielony pieprz i dodatek ziół będą w pełni wystarczające.
Uważaj na smażenie ryby na patelni
Smażenie ryby na patelni jest najpowszechniejszym sposobem przygotowywania ryby. Wystarczy w końcu wrzucić ją na rozgrzany olej, odwrócić i już można cieszyć się ciepłym posiłkiem. Jednak nawet tak prosta czynność może być obwarowana błędami. – I to takimi, które kosztować nas będą pozbyciem się z posiłku witamin i mikroelementów, nie wspominając o smaku. Ryby trzeba po prostu umieć smażyć, bo są bardziej wymagające od zwykłego mięsa. Żeby się tego nauczyć, należy mieć podstawową wiedzę kulinarną i stosować się do prostych wskazówek. Zatem jak się smaży rybę?
Po pierwsze ryby smażymy na oleju i na odkrytej patelni. Kiedy nałożymy pokrywkę, mięso straci na chrupkości, stanie się rozmokłe i bardziej podatne na rozpadanie się i przywieranie do patelni. Zamiast oleju możemy zastosować oliwę lub masło.
Jeśli decydujemy się na masło, to tylko klarowne. Nie spali się ono w wysokiej temperaturze i wsiąknie w smażone potrawy
– czytamy na stronie Akademii Smaku https://akademiasmaku.pl/vademecum/smazenie-ryby,560, która jednocześnie ostrzega przed stosowaniem słoniny oraz smalcu. Optymalną temperaturą smażenia ryby jest 170-180 stopni Celsjusza.
Przykry zapach ryby towarzyszący smażeniu zniwelujemy poprzez dodanie do oleju już podczas smażenia kilku kropel świeżo wyciśniętego soku z cytryny, octu bądź kawałka ziemniaka. Pamiętajmy, że rybę przewracamy tylko raz podczas smażenia, a rybę obsmażamy po 5-7 minut na każdej ze stron.
Przygotuj rybę!
Nie wspomnieliśmy jednak o samej rybie, ponieważ ona, jako baza posiłku, jest bardzo ważna. Jeżeli wybraliśmy rybę mrożoną, musimy ją rozmrozić przed smażeniem i porządnie odsączyć – ma być kompletnie sucha. Rozmrażać należy powoli i najlepiej unikać tzw. ciepłej kąpieli. Idealnym sposobem jest położenie ryby na durszlaku (on powinien być na naczyniu, do którego będzie skapywać woda) i włożenie do lodówki na noc, gdzie będzie rozmrażała się stopniowo.
Podstawowym błędem jest zeskrobanie glazury lodowej i wrzucenie ryby bez rozmrażania na patelnię. Takie smażenie ryby na patelni, po pierwsze, będzie powodować pryskanie tłuszczu. Po drugie w glazurze często znajdują się dodatki typu kwas mlekowy czy chlorek sodu (przez to ryba jest słona). A po trzecie takie błyskawiczne przygotowywanie ryby po prostu mija się z celem, ponieważ zachowujemy mikroskopijną ilość składników odżywczych w mięsie.
Jaka ryba jest więc najlepsza? Oczywiście świeża i ze skórą. Dzięki skórze ryba zachowuje swój kształt, nie rozpada się i bardzo łatwo się obraca. Niektórzy w takim przypadku rezygnują całkowicie z przypraw i ziół, oprószają skórkę tylko mąką i solą – to wystarczy, aby skórka była złoto-brązowa i chrupiąca.
Gotowana ryba nie tylko dla dbających o linię
Smażenie ryby nie jest polecane osobom dbającym o linię czy trzymających dietę. Zwłaszcza że często związane jest ze stosowaniem grubej panierki. Alternatywą jest ryba gotowana, która wprawdzie nie będzie chrupka, ale soczyste mięso wynagrodzi nam to z nawiązką!
Gotowanie ryby jest banalnie proste! Wystarczy przygotować bulion, na przykład warzywny z marchewki, pietruszki i cebuli z gałązkami koperku, tymianku, lubczyku bądź rozmarynu. Wystarczy dorzucić do niego oczyszczone filety. Standardowy czas gotowania w wywarze wynosi 20 minut. A pod koniec dodajemy odrobinę soli i pieprzu, a samą rybę, już gotową na talerzu, skrapiamy sokiem z cytryny lub polewamy roztopionym masłem. Warto więc mieć pod ręką posiekaną świeżą zieloną pietruszkę, aby obsypać nią rybę.
Po pierwsze: wywar
Podstawą sukcesu tego, jak przyrządzić idealną rybkę gotowaną jest wywar. Powinien być aromatyczny. Sprawdzi się szczególnie wywar drobiowo-wołowy, który nasyci smak. Istotny jest również sposób przyrządzania, ponieważ ryba nie lubi wysokich temperatur. Dlatego wywar powinien być gotowany na małym ogniu, a sama ryba dorzucana w małych ilościach, aby nie obniżyć temperatury płynu – przez to rybka może nam się rozpaść na części. Co do gatunku ryby, do gotowania nadają się te o zbitym mięsie jak sandacz, sola i łosoś.
Jak sprawdzić, czy ryba jest gotowa? Zmieni wtedy kolor na jaśniejszy, a części mięsa będą łatwo od siebie odchodzić.
Jak przyrządzić idealną rybkę – ryba na parze
O przygotowywaniu na parze pisaliśmy w poprzednim artykule, ale kompendium wiedzy o tym, jak i w czym gotować ryby na parze, znajdziemy na stronie Akademii Smaku: https://akademiasmaku.pl/vademecum/jak-gotowac-ryby-na-parze,557.
Dlaczego warto przygotowywać posiłki na parze? To rozwiązanie pozwala ocalić większość dobroczynnych składników. Aby zachować pełnię walorów smakowych, nie należy parzyć ryby dłużej niż 25 minut – tyle trwa przygotowanie na parze całej ryby. Dla filetów podaje się średni czas 12 minut. Ponadto mięso nie będzie suche, a wręcz przeciwnie – będzie miękkie i soczyste. Ten sposób przyrządzania rybki pozwala nam uniknąć dodatku tłuszczu, co ma znaczenie dla naszego zdrowia i sylwetki. Prócz tego, gotowanie ryby na parze jest techniką szybką, nie wymaga inwestycji w specjalne naczynia ani w kursy kulinarne.
Największe zalety
W przypadku ryby na parze powinniśmy zapomnieć o stosowaniu soli. Dlaczego? A dlatego, że ten sposób gotowania wydobywa sól z produktów. Najlepiej doprawić potrawę dopiero wtedy, gdy znajdzie się na talerzu.
Co zamiast soli? Oczywiście zioła, one doskonale nadają się do powolnego przygotowywania na parze. Rośliny wydzielają wtedy olejki eteryczne, które nasycają rybę swoim cudownym aromatem.
Pieczenie ryby w piekarniku to niestety technika coraz rzadziej stosowana w kuchni. Obawiamy się najczęściej spalenia posiłku czy po prostu utraty smaku. Wprawdzie metoda w piekarniku wymaga wcześniejszego przygotowania ryby oraz pilnowania czasu, jednak możemy sięgnąć po rękaw do pieczenia. Jest gwarancją, że mięso nie straci zbyt wielu wartości odżywczych i aromatu, a przy tym nie musimy dodawać tłuszczu, co ma również walor prozdrowotny.
Z czym podawać rybę?
Daniem idealnym jest oczywiście ryba bez panierki podana z ryżem (z takiego sposobu podania na pewno ucieszy się nasz lekarz), ale nawet ta z panierką doskonale skomponuje się z pełnoziarnistym ryżem, bukietem warzyw i świeżymi surówkami.
Jak widać, opinii na to, jak przyrządzić idealną rybkę jest sporo. Możemy zdecydować się na ryby na parze, gotowane, smażone, a nawet pieczone, niezależnie, czy jest to pstrąg, dorsz, panga czy łosoś. Dzięki różnorodności ziół za każdym razem możemy próbować czegoś innego i urozmaicać posiłki. Nas tylko cieszy, że sezon na ryby jest w pełni, dzięki czemu te świeże i aromatyczne częściej goszczą na talerzach. Dodajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia oraz tak zwana piramida żywieniowa mówią o tym, aby rybę spożywać przynajmniej raz w tygodniu – również do tego zachęcamy!