Bazowy przepis na śmietanowy sos do ryby i owoców morza da się także wykorzystać do różnego rodzaju makaronów i gotowanego na parze kurczaka. U mnie nie znajdziecie w sosie żadnych rosołowych kostek ani tez bulionów, których nadmiar i tak finalnie trzeba odparować. Do przygotowania sosu potrzebujemy tylko czterech składników: cebulki, tłuszczu, śmietany oraz przypraw!
Mój śmietanowy sos do ryby jest lekko pikantny. Nie przepadam na mdłymi dodatkami, dlatego do śmietany dodaję odrobinę słodkiej i ostrej papryczki w proszku. Świetnie podkreśla smak ryby lub owoców morza (głównie krewetek). Specjalnie nie użyłam tu suszonego koperku – wydaje mi się zbyt banalny. Zamiast zwykłej soli kuchennej polecam sól morską jodowaną, która świeżo po zmieleniu ma bardziej intensywny smak. Zresztą co ma się zgrywać smakowo lepiej niż morska sól z rybami i owocami morza? 😉
Taki śmietanowy sos można wykorzystać jako bazę do przygotowania włoskiej pasty, a także jako dodatek do różnego rodzaju słonych przekąsek, np. paluszków, tortilli, a nawet i do surowych warzyw pokrojonych w długie patyczki, np. marchewki lub pietruszki.
Sekretem udanego sosu jest wybór dobrej śmietany – zwróćcie na to szczególną uwagę! Produkt nie powinien mieć żadnych zagęstników w postaci skrobi kukurydzianej, mączki chleba świętojańskiego, pektyn ani gumy guar. Psują tylko smak sosu. Dobrej jakości śmietana ma w składzie tylko „śmietanę” i żywe kultury bakterii mlekowych lub bakterii fermentacji mlekowej. Nic więcej!
Śmietanowy sos do ryby i owoców morza – przepis
Śmietanowy sos do ryby i owoców morza – przepis
Składniki
- 1 średniej wielkości cebulka
- 250 ml śmietany 12%
- 100 ml śmietanki 30%,
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka masła
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1/4 łyżeczki chili
Instrukcje
-
Wykonanie: Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek oraz masło i podsmażamy pokrojoną w drobną kostkę cebulkę. Szklimy ją do momentu, aż będzie złocista i dodajemy obie śmietany.
-
Sos mieszamy, dodając szczyptę soli, świeżo zmielony pieprz oraz słodką i pikantną paprykę. Sos gotujemy na wolnym ogniu do momentu, aż będzie zredukowany i zrobi się gęsty.
-
Do sosu dodajemy natkę pietruszkę, którą dekorujemy również główne danie.