Była lżejsza wersja kalmarów w cieście francuskim, to teraz czas na przeciwieństwo! Kalmary w tempurze to propozycja rodem z dalekiej Azji. I ważna uwaga: to danie możemy zrobić na dwa sposoby: łatwiejszy wymaga od nas kupienia gotowej tempury, zaś trudniejszy – sami przygotowujemy ciasto do smażenia. Sos koperkowo-czosnkowy idealnie dopełni smak tego dania.
Kilka uwag na początek
Dobrze zrobiona tempura nie jest tłusta, lecz chrupiąca i delikatna w smaku. Kalmary w tempurze wymagają cierpliwości w smażeniu . Jeśli do garnka włożymy zbyt dużo kawałków na raz, to znacznie obniżymy temperaturę oleju i wówczas będą zwyczajnie gumowate. Natomiast ciasto będzie mocno nasączone olejem.
Tempura, chociaż zwyczajowo kojarzona z Krajem Kwitnącej Wiśni, tak naprawdę pochodzi z Portugali. Tamtejsi jezuiccy misjonarze przywieźli przepis na tempurę do Japonii w XVI wieku. Nazwa tempura pochodzi od określenia tak zwanych suchych dni (łac. Quatuor Tempora), w trakcie których spożywano smażone dania.
Takie krótkie smażenie w głębokim tłuszczu można wykorzystać do krewetek, kalmarów, małży, grzybów i warzyw. Przyjmuje się, że bardziej gęste ciasto jest dobre dla owoców morza i tłustych ryb, zaś te rzadsze dla mięczaków, warzyw oraz delikatnych filetów. Kalmary w tempurze można podawać jako samodzielna przystawkę oraz jako przekąskę do piwa lub kieliszka białego wina.
Kalmary w tempurze – przepis
Kalmary w tempurze– przepis
Składniki
- 50 dag kalmarów
- 1 szklanka lodowatej wody
- 1 szt dużego jajka
- 1/2 szklanki maki pszennej
- 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
- sól i pieprz
- 1 cytryna
- olej do smażenia głębokiego (np. rzepakowy/słonecznikowy)
- 200 ml jogurtu naturalnego
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 pęczka koperku
- 1 łyżka majonezu
Instrukcje
-
Kalmary rozmrozić i opłukać pod bieżącą wodą, pokroić w pierścienie i osuszyć dobrze przy pomocy papierowego ręcznika. Lekko je osolić i dopieprzyć.
-
W wysokim garnku wstawić olej do rozgrzania. Przygotować w międzyczasie tempurę: jajko roztrzepać, dodać lodowata wodę i wymieszać. Do naczynia dodać przesianą mąkę pszenną oraz kukurydzianą, dokładnie wymieszać. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany.
-
Kalmary zanurzyć w tempurze i smażyć na mocno rozgrzanym oleju przez 2-3 minuty. Nie wolno za dużo ich wkładać na raz, ponieważ obniżymy temperaturę oleju, a wówczas zamiast smażyć zaczną się gotować i staną się przez to gumowate.
-
Kalmary przekładamy na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczy.
-
Podajemy z sosem jogurtowo-koperkowym: jogurt mieszamy z łyżką majonezu, dodajemy zmiażdżony czosnek, sól i pieprz, a także posiekany koperek.