Czasem mój Tata przechodzi sam siebie! Choć wiem, że lubi nas zaskakiwać i robić na niespodzianki, tym razem ustawił poprzeczkę naprawdę wysoko! Co się stało? Obdarował nas węgorzem!
Węgorz na obiad
Gdyby nie to, że mój mąż podrzuca mojemu Tacie faktury do rozliczenia, pewnie nie mogłabym się z Wami podzielić tą historią. A tak, nie dość, że mogę coś opowiedzieć, to jeszcze mam dla Was wskazówki jak przyrządzić węgorza, by był smaczny, chrupiący i przypadł do gustu wszystkim domownikom.
Nie wiem, skąd mój Tata dostał świeżego węgorza, ale wiem, że naturalnie żyją w rzekach i ciepłych zbiornikach o mulistym dnie. To drapieżna ryba, która poluje głównie w nocy. Jego mięso jest dosyć tłuste (można porównać je do mięsa leszcza). Jest także bogate w białko oraz aminokwasy. Warto wprowadzić go do swojego jadłospisu!
Węgorz smażony na patelni
Chociaż dzisiaj opowiem Wam, jak zrobić węgorza na patelni. I na pewno zwrócicie uwagę na to, że najpierw podpowiadam, by rybę ugotować. Dlaczego? A to dlatego, że w krwi węgorza znajduje się trująca substancja, która traci swoje właściwości w 58 stopniach. Poza tym, moim zdaniem, to mięso smakuje dużo lepiej po wcześniejszej obróbce 😉
Co przygotować? By nasz węgorz smażony zachwycił swoim smakiem i aromatem, naszykujmy przyprawy (sól morską, ziele angielskie, natkę zielonej pietruszki, listek laurowy i inne), bułkę tartą i jajko. To będzie nasza panierka. Gotowi? To zaczynamy!
Węgorz smażony
Fantastycznie smaczny węgorz
Składniki
- 1 Świeży węgorz
- 1 Sól morska
- 1 Włoszczyzna do wywaru
- 1 Ziele angielskie
- 1 Listek laurowy
- 2 Duże cebule
- 4 ząbki Zzosnku
- 1 Natka zielonej pietruszki
- 1 Olej z pestek winogron
- Bułka tarta
- 1 Jajko
Instrukcje
-
Świeżego węgorza oporządzamy czyli ucinamy głowę, ściągamy skórę i nacieramy delikatnie solą gruboziarnistą.
-
Wstawiamy na piętnaście minut do lodówki. W tym czasie przygotowujemy wywar z włoszczyzny, listka laurowego, kilku ziarenek ziela angielskiego, czosnku i poszatkowanej cebuli.
-
Do gotującego się wywaru wkładamy pokrojonego na około sześcio centymentrowe kawałki węgorza.
-
Gotujemy na malutkim ogniu przez piętnaście minut.
-
Po tym czasie wyciągamy węgorza, osuszamy i maczamy w jajku i bułce.
-
Na patelni rozgrzewamy olej z pestek winogron i smażymy kawałki ryby po kilka minut z każdej strony.
-
Na koniec posypujemy natką zielonej pietruszki i serwujemy z pajdą chleba.
Notatki
Jeżeli macie kłopot ze ściągnięciem skóry z węgorza zostawcie ją i usmażcie węgorza bez panierki (pomijamy panierowanie w jajku i bułce tartej). Będzie równie smaczny :).
Węgorz – przepisy
Zapewne wielu z Was, węgorz kojarzył się głównie z sushi (swoją drogą, jest pyszny!). Jednak można podać go jako danie główne (doskonały zamiennik dla tradycyjnego kurczaka) lub jako dodatek do sałatki (co powiecie na pożywny ryż z węgorzem?). To naprawdę uniwersalna ryba, która zasługuje na uwagę w kuchni każdego smakosza białego mięsa 😉
Smacznego 🙂
Muszę spróbować 🙂 Jakiej wielkości powinien być węgorz do tego przepisu?