Ryby słodkowodne

Zupa rybna po kaszubsku

W związku  z tym, iż Kaszuby i Pomorze rybami stoją, proponuję przygotowanie prawdopodobnie najprostszej zupy rybnej na świecie – zupa rybna po kaszubsku to połączenie rybnych filetów, śmietany i odrobina żółtka i octu. Jej wykonanie nie zajmuje więcej niż 30 minut. U mnie w domu określano ją jako kaszubską polewkę rybną.

Zupa kaszubska może występować także w bogatym wariacie z dużą ilością warzyw. Jeśli się na nie decydujemy, to warto pokroić marchewkę, seler naciowy, pietruszkę, a także nadal nieco egzotyczny w polskiej kuchni fenkuł (włoski koper). Całkiem inny smak powstaje z dodatkiem do bazowego przepisu pokrojonego pęczka świeżego kopru – zachęcam do wypróbowania tej wersji i szukania swego ulubionego smaku!

Jakich gatunków ryb użyć do zupy kaszubskiej? Cóż, tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń – można serować zarówno pokrojone filety dorsza, flądry, halibuta, mintaja, karpia, amura, jak i wykorzystać do tego małe rybki słodkowodne (okonie, karasie, płotki). Zasada jest tylko jedna: nigdy nie łączymy ryb słodkowodnych ze słonowodnymi.

Pamiętajmy, że początkowo kuchnia kaszubska była uboga, a ludzie karmili się tym, co mieli pod ręką i z czego żyli, dlatego do zupy rybnej dodawano topinambur, brukiew oraz jarmuż. Dawniej doprawiano ją lubczykiem, ale teraz stosuje się go niemal tylko do rosołu (zioło znane szeroko jako maggie). Danie proste, ale smaczne, zajmujące niewiele czasu i sycące, pełne białka.

Zupa rybna po kaszubsku – przepis

Drukuj
zupa rybna po kaszubsku

Danie Zupa
Czas przygotowania 10 minut
Czas gotowanie 10 minut
Czas przygotowania 20 minut
Kalorie 275 kcal

Składniki

  • 1 kg filetów z białej ryby
  • 250 ml śmietany 18%
  • 1 łyżka octu
  • 2 łyżki mąki
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 szt listka laurowego i ziela angielskiego

Instrukcje

  1. Rybę myjemy pod bieżącą wodę, osuszamy za pomocą papierowego ręcznika i kroimy na 3cm kawałki. 

  2. Mięso wkładamy do wysokiego garnka, zalewamy wodą, dodajemy listek laurowy, ziele angielskie, ocet oraz sól i pieprz do smaku. Gotujemy do miękkości ryby, ok. 5-10 minut. 

  3. Śmietanę należy wymieszać z mąką i energicznie mieszając dodać do garnka. Cały czas mieszamy do zagotowania, aby nie pojawiły się grudki. Na sam koniec dodajemy roztarte żółtko. 

Notatki

Zupę można podawać solo z dodatkiem soku z cytryny, a także serwować razem z ugotowanymi osobno ziemniakami.