Ryby słonowodne w Polsce

Ryby do sushi i sashimi. Nighiri z makreli

Z jedną z najbardziej popularnych dań rybnych kuchni azjatyckiej – sushi – zetknął się pewnie niemal każdy z nas. Jeszcze kilka lat temu spożywanie sushi kojarzyło się co najmniej ze snobizmem, na szczęście teraz można je dostać niemal w każdym mieście, jest postrzegane jako normalny, pełnowartościowy posiłek. Tak zwane sushi-bary oraz sklepy oferują różnego rodzaju sushi i sashimi w mniejszych lub większych setach. A wiecie jaka jest różnica między sushi a sashimi? Jakie ryby wybrać do tego azjatyckiego dania? I jak zrobić nighiri z makreli?

Tajemnice sushi i sashimi

Pod słowem „sushi” kryje się aromatyzowany octem ryż, który spożywa się z dodatkiem ryb, skorupiaków, warzyw oraz jajek. Umiejętnie wymodelowane krążki w płat kach nori (przygotowane z alg morskich) lub macie bambusowej (określanej mianem makisu) podbiły serca miłośników jedzenia na całym świecie.

Z kolei określenie „sushimi” odnosi się do świeżo złowionej, surowej, wyfiletowanej ryby pokrojonej w cieniutkie plasterki podawanej z sosem sojowym, wasabi i plasterkami rzodkwi japońskiej (daikon). Podczas oficjalnych przyjęć i posiłków sashimi serwowane jest jako pierwsza potrawa, ponieważ to właśnie w nim goście mają zasmakować najlepszych smaków.

Ryby do sushi i sashimi. Nighiri z makreli
Sushi

Ryby do japońskich dań

Jakie gatunki ryb wybrać do sushi i sashimi? Nie ma tu jednej reguły, jednak warto kierować się pewnymi zasadami: zawsze kupujcie rybę w całości, powinna mieć jasne i świecące oczy, różowe skrzela oraz jędrne mięso. W Japonii używa się lokalnych gatunków ryb, Azjaci gustują zwłaszcza w rodzinie tuńczykowatych oraz bonito: tuńczyk pasiasty, tuńczyk skoczek. W Europie na stołach gości przede wszystkim łosoś z racji swojej dostępności, pięknego koloru oraz efektywnego wyglądu dekoracyjnego.

Drukuj
Ryby do sushi i sashimi. Nighiri z makreli

Przepis na nighiri z makreli

Danie kolacja
Kuchnia Japanese
Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowanie 25 minut
Czas przygotowania 55 minut
Porcje 3
Kalorie 295 kcal

Składniki

  • 300 gram ryż sushi
  • 250 gram oczyszczona makrela
  • 1/2 łyżeczki sól drobnoziarnista
  • 300 ml ocet ryżowy
  • 1 kawałek świeży imbir
  • 6 łyżek sos sojowy

Instrukcje

  1. Rybę należy dokładnie wyfiletować. Gotowe płaty ryby zamarynować na 30 minut w occie ryżowym w naczyniu okrytym folią spożywczą, a następnie delikatnie zdjąć ciemną skórkę, błonę wewnętrzną oraz wyjąć ości i osuszyć mięso. Pokroić na paski ok. 0.5cm i wykonać nacięcia krzyżowe. 

  2. Przygotować ryż do sushi wedle przepisu na opakowaniu (każdy producent zaleca inne proporcje, dlatego zachęcam do ścisłego trzymania się jego wskazówek), następnie uformować podłużne pulpeciki z ryżu. 

  3. Płatki ryby położyć na ryżu i podawać z niewielką ilością świeżego imbiru i z sosem sojowym na dwóch osobnych naczyniach.

Notatki

Nighiri wymaga mocnego wina, które zrównoważy się z tłustością ryby.