Ryby słonowodne w Polsce

Sałatka z ryżem i tuńczykiem – idealna na wiosnę

Pamiętacie moją obiadową wersję sałatki z ryżem i tuńczykiem? Dzisiaj mam dla Was całkowicie inną, wiosenną odmianę tego przepisu. Wypróbowałam go w okresie Wielkanocy, kiedy moje dzieciaki kręciły się w kuchni, a ja niezbyt miałam czas, aby przygotować im pełen posiłek i zająć się zabawą zamiast świątecznymi przygotowaniami. Wyciągnęłam kuchenne zapasy i w 20 minut przygotowałam pyszną sałatkę z ryżem, warzywami i moimi ukochanymi rybami.

Wiele przepisów na tego typu sałatę z ryżem i tuńczykiem zawiera w składzie jajka i cebulę – je wykluczam, zwłaszcza jajka, które są zbyt mało charakterystyczne, aby przebić się przez ogórki, a także kukurydzę z puszki – tej nie dałam, bo zwyczajnie mi się skończyła. Moje dziewczyny nie lubią selera naciowego, chociaż zachęcam do jego wykorzystania – daje przyjemną, chrupką strukturę i aromat. I koniecznie użyjcie ogórka kiszonego – jego kwaśność daje przyjemne walory smakowe, sałatka jest wyrazista, a nie mdła. Dla urozmaicenia koloru można dodać także paprykę żółtą a wierzch posypać szczypiorkiem – otrzymamy całą wiosenną gamę kolorów na jednym talerzu!

Sałatka z ryżem i tuńczykiem – idealna na wiosnę

Taka lekka sałatka z ryżu i tuńczyka doskonale sprawdzi się także w pracy – nie trzeba jej podgrzewać, a brak jajka sprawi, że współpracownicy nie będą narzekać na przykry zapach dania.

Oczywiście pamiętajmy, że tuńczyka z puszki nie można zbyt często jeść z powodu zawartości rtęci, maksymalnie raz w tygodniu w przypadku dorosłego oraz raz na trzy tygodnie w przypadku dzieci. Nie warto także nadmiernie demonizować tuńczyka, ponieważ jak twierdzi prof. geologii i geofizyki Uniwersytetu Hawajskiego Brian Popp: „drapieżne ryby, które żywiły się w głębokich wodach otwartego oceanu, jak mieczniki, mają w organizmie większą koncentrację rtęci niż te, które żywią się przy powierzchni, jak tuńczyk żółtopłetwy” współautor badań publikowanych w periodyku „Nature Geoscience” (źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,396873,wiecej-rteci-ryby-wchlaniaja-na-wiekszych-glebokosciach.html).

Sałatka z ryżem  tuńczykiem – przepis

Drukuj
Sałatka z ryżem i tuńczykiem – idealna na wiosnę

Sałatka z ryżem tuńczykiem – przepis

Danie sałatka
Czas przygotowania 10 minut
Czas gotowanie 20 minut
Czas przygotowania 30 minut
Porcje 2
Kalorie 325 kcal

Składniki

  • 1 woreczek ryżu parabolicznego
  • 1 puszka tuńczyka w oleju słonecznikowym
  • 3 kiszone duże ogórki
  • 5 cm pora (zielona część)
  • 1/2 papryki czerwonej
  • 3 łyżki świeżej natki pietruszki
  • 1 łyżka majonezu
  • sól i pieprz wedle uznania

Instrukcje

  1. Ryż gotujemy wedle wskazówek na opakowaniu w mocno osolonej wodzie, odcedzamy i wystudzamy. Bardzo ważne, aby był to ryż paraboliczny, wówczas ziarenka ryżu nie będą się do siebie kleić. 

  2. W międzyczasie należy odsączyć tuńczyka z oleju i delikatnie go rozdrobnić, ogórki i paprykę pokroić w drobną kostkę, a por w delikatne paseczki (najlepsze są te ciemnozielone części). Pietruszkę kroimy drobną lub grubo, to już w zależności od indywidualnych preferencji. 

  3. Do miseczki z ryżem dodajemy rybę, warzywa oraz nać pietruszki. Całość mieszamy, dodajemy łyżkę lub dwie majonezu (im mniej tym lepiej!) oraz, opcjonalnie, odrobinę soli i pieprzu (pamiętając, że ryż gotowaliśmy w mocno osolonej wodzie, ogórki są także słone, podobnie jak i sam majonez). 

  4. Całość przykrywamy folią aluminiową lub spożywczą i wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny, aby smaki się dobrze „przegryzły”. 

Notatki

Zamiast majonezu można wykorzystać olej z puszki z po tuńczyku – ważne jednak, aby nie był to żaden ocet balsamiczny ani też sos sałatkowy, bo składniki nie złączą się i będą zbyt sypkie, aby nabrać je na widelec. Ewentualnie sprawdzi się jogurt grecki.

Sałatkę można przechowywać do 3 dni w lodówce pamiętając o folii spożywczej na wierzchu, aby nie wyschła.