Chociaż moją specjalnością są dania główne, których bohaterami są ryby i owoce morza, tym razem chciałam Wam przedstawić mój przepis na tatar z łososia surowego. W Internecie na pewno znajdziecie podobne przepisy – co więc sprawia, że mój jest wyjątkowy? Wypróbujcie i przekonajcie się sami 😉 Zapraszam do mojej kuchni!
Tatar z łososia surowego - przepis
Składniki
- 450 gram filetów z łososia
- 3 cebule dymki
- łyżka kaparów
- 2 korniszony
- pęczek świeżego koperku
- cytryna
- sól morska
- świeżo mielony czarny pieprz
- szczypiorek
- szparagi
Instrukcje
-
Jeżeli kupiliście łososia ze skórką, za pomocą ostrego noża musicie ją ściągnąć.
-
Opłukujemy filet, osuszamy ręcznikiem papierowym i bardzo – bardzo drobno kroimy! Filet z łososia musi mieć konsystencję mielonego mięsa.
-
Do poszatkowanego fileta z łososia dodaj dwie, drobno pokrojone w kosteczkę cebule, korniszonki i łyżką drobno pokrojonych kaparów.
-
Całość mieszamy, skrapiamy sokiem z cytryny, przyprawiamy solą morską i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
-
Befsztyk tatarski ze świeżego łososia posypujemy koperkiem.
-
Serwujemy na chrupiącym, świeżym pieczywie.
Uwagi:
Jak pewnie zauważyliście, w składnikach i na zdjęciach widać jeszcze szparagi i szczypiorek. Ja uwielbiam to połączenie łososia z zielonymi warzywami 😉 Dajcie znak, jakie zestawienie jest Waszym zdaniem najlepsze!
Chętnym, którzy mają problem z bardzo drobnym poszatkowaniem ryby, polecam użyć maszynki do mielenia mięsa.
Jeżeli jesteście fanami tuńczyka, możecie spokojnie zastąpić nim łososia.
Smacznego :).
Tatar z łososia surowego dobry na każdą okazję!
Zgadza się! Tatar to doskonała i pożywna przekąska, która świetnie sprawdzi się podczas upałów, kiedy mamy ochotę jedynie na zimne dania, zupy, sałatki i sok. Przecież nikt nie powiedział, że obiad to jedynie „zupa i drugie” 😉 Czasem warto poeksperymentować i zobaczyć, że kuchnie świata to nie tylko specjalność drogich restauracji 😉 Ale, wracajmy do głównego tematu. Przepis na tatara z łososia znajdziecie na końcu mojego wpisu. Zacznijmy od przygotowania składników!
Świeży łosoś i smakowite dodatki – podstawa tatara rybnego
Najważniejszym składnikiem jest oczywiście sam łosoś. Będziemy podawać go na surowo, dlatego tak ważne jest sprawdzenie, skąd pochodzi kupiona przez nas ryba. Jeśli, tak jak ja, macie swojego sprawdzonego sprzedawcę, nie będzie żadnego problemu. Można też udać się do większych marketów, które znane są z oferowanych produktów najwyższej jakości. Jeśli jednak kupimy łososia w przypadkowym miejscu, w podejrzanie niskiej cenie, lepiej zdecydujmy się na podanie pieczonej lub grillowanej ryby. Przepisy kulinarne na te dania również znajdziecie na moim blogu 😉
Potrzebne nam będą: cebula dymka, kapary, korniszony, koperek, sok z cytryny oraz przyprawy (sól, pieprz). Łososia, korniszony oraz cebulę należy pokroić w drobną kostkę. Wiele osób przepada za tatarem z łososia z jajkiem. Jeśli macie ochotę, to możecie je dodać 😉 Ja w przypadku tatara z surowej ryby wolę z nich zrezygnować. Przygotowani? No to możemy zaczynać nasze kulinarne wojaże, które zajmą nam około 20 minut 😉
Inne pomysły na dania z siekanego łososia
Najczęściej znaleźć można przepisy na apetyczne smażone, wędzone i pieczone kawałki łososia, jednak jego posiekana wersja daje duuuże pole do popisu w kuchni 🙂 Jeśli nie przepadasz za tatarem, skuś się na inne dania z mielonym mięsem łososia, np.
- roladki z łososiem i szpinakiem,
- kotlety mielone z łososia,
- pierogi z farszem z łososia,
- jajka faszerowane łososiem z dodatkami.
Jeśli chcecie zjeść coś orientalnego, możecie dodać tatar z łososia wędzonego do sushi. Tatar zastępuje wtedy pastę tuńczykową. O pomysłach na sushi można bez końca, dlatego odeślę Was tylko do jednego z przepisów: sushi z zieloną herbatą. Do tego dania polecam Wam też inne ryby, które bez trudu znajdziecie w każdym sklepie: ryby do sushi i sashimi. Zachęcam Was do samodzielnych odkryć kulinarnych z łososiem w roli głównej. Przepis, który zaproponowałam, to zaledwie początek! Spróbujcie np. tatara z łososia z awokado. Jeśli bardzo nie chcecie jeść surowej ryby, na pewno znajdziecie mnóstwo przepisów na tatara z łososia wędzonego – dla osób, które lubią dymiony aromat. Ja jednak zachęcam do jedzenia tej rybki na surowo, a dlaczego? O tym dalej!
Dlaczego warto jeść surowego łososia?
Mięso łososia jest istną skarbnicą kwasów omega-3, które działają zbawiennie na serce i regulują poziom cholesterolu. Niestety, każda obróbka sprawia, że aromatyczny łosoś ma coraz mniej dobroczynnych właściwości. Jeśli chcesz wykorzystać cały prozdrowotny potencjał tej ryby – jedz na surowo, pamiętając, oczywiście, o kupnie z pewnego źródła, świeżości i higienie podczas przygotowywania.
Dania z surowego łososia docenią też osoby dbające o sylwetkę i uprawiające sport. Mnóstwo białka, mało tłuszczu, którego nie dodajemy, bo nie smażymy… idealne dla sportowych freaków!
Czy wiesz, dlaczego łosoś ma różowe mięso? Tę i inne ciekawostki znajdziesz we wpisie poświęconym łososiowi.