Wiadomości

Najdziwniejsze ryby świata

Dzisiaj kolejna odsłona rybnych ciekawostek. Ostatnio opublikowałam wpis pt. Największa ryba świata, zaś dzisiaj zapraszam Was do zapoznania się z najdziwniejszymi okazami, jakie istnieją w rybnym świecie.

Ta cała wodna różnorodność z jednej strony jest fascynująca, zaś z drugiej przerażająca, bo pokazuje, jak niewiele wiemy o życiu podwodnym. Najdziwniejsze ryby świata to przede wszystkim przedstawiciele gatunków bardzo mało znanym zarówno wędkarzom, jak i naukowcom. Nadal wiele gatunków pozostaje nieodkrytych – ostatnio podczas seansu BBC „The Blue Planet” odkryto kolejną rybę – tak zwaną Hairy Angler, która żyje na głębokości poniżej 3000metrów. Wpiszcie w wyszukiwarkę, to zobaczycie, jak wygląda prawdopodobnie najbrzydsza ryba świata.

Najdziwniejsze ryby świata

Wybrałam sześć przedstawicieli, którzy bez problemu mogliby zająć podium w kategorii najdziwniejsze, najstraszniejsze ryby świata.

Fangtooth (Beryciformes) – mieszkaniec mórz mający do 20cm długości, którego można hodować w akwariach! Rodzaj ryb morskich z rodziny berysokształtnych. Ryba żyje w wodach tropikalnych, osiąga maksymalnie 16cm długości i może żyć na głębokości do 5000m!

Najdziwniejsze ryby świata

Hatchetfish (Sternoptychidae) – pochodząca z rodziny wężorokształtnych ryba żyjąca w wodach morskich Altantyku i Oceanu Spokojnego. Żywi się planktonem, żeruje na głębokości ok. 600metrów. Osiąga od 2 do 14 cm długości, a ze względu na mocno spłąszcozny bok i wąski trzon nazywana jest topornikiem.

Najdziwniejsze ryby świata

Blobfish (Psychrolutes Marcidus) – pochodząca z gatunku skorpenokształtnych ryba mieszka w wodach Tasmanii i Australii na głębokości od 600 do 1200 metrów. Mierzy do 30 cm długości, jej mięśnie są galaretowate (stąd tez jej nazwa – blob to po angielsku bezkształtna masa) i nie posiada pęcherza pławnego. Nie wiadomo wiele na jej temat, bo jest rzadko widywana przez ludzi. Nie wiadomo, co je i jak się rozmnaża.

Najdziwniejsze ryby świata

Anglerfish (Lophiiformes) – ryba z gatunku żabnicokształtnych, charakteryzująca się wielką paszczą i wabikiem umieszczonym na czubku głowy. Występuje zarówno w strefie słonych wód tropikalnych, jak i umiarkowanych. Nie ma pęcherza pławnego, żeber ani kości.

Najdziwniejsze ryby świata

Dragonfish (Gobioides broussonnetii) – gatunek żyjący w słodkich isłonych wodach Ameryki Północnej i Południowej. Swoim kształtem przypomina węgorza, może urosnąć do nawet 61 cm, jednak większość przedstawicieli osiąga 35-40cm długości. Mimo mylącej nazwy (smocza ryba) to gatunek bardzo łagodny w hodowli akwarystycznej (o ile jest najedzony!). Ryba jest niemal ślepa.

Najdziwniejsze ryby świata

Ryba tygrysia (Hydrocynus Goliath) – słodkowodny gatunek kąsaczokształtnych. Najgroźniejsza afrykańska ryba drapieżna żyjąca w dorzeczu Konga. Osiąga wielkość przekraczającą 130cm i waży nawet 50kg!  Żyje w stadzie razem z innymi osobnikami. Swoją ofiarę rozszarpują jednymi z 32 dużych, ostrych i nachodzących na siebie zębów.

Najdziwniejsze ryby świata

A jaka jest według Was najdziwniejsza, najstraszniejsza lub najbrzydsza ryba świata? Dzielcie się uwagami w komentarzach!