Opis    Wygląd    Systematyka    Występowanie    Odżywanie    Gospodarka    Kulinarnia    Ciekawostki    Zdjęcia


Wzdręga

krasnopiórka

łac. Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga

Wzdręga - Opis ryby

Wzdręga (z łac. Scardinius erythrophthalmus) to ryba z rodziny karpiowatych występująca w wodach niemal całej Europy. Znana także pod nazwą krasnopióra, czerwona oraz czerwona płotka. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2-3 lat, sama wzdręga jest w stanie dożyć 20 lat.

Wzdręga - wygląd ryby

Wzdręga to niewielka ryba osiągająca 25-30cm długości oraz wagę do 1,5 kg. Posiada jaskrawe ubarwienie oraz stosunkowo silnie spłaszczone ciało pokryte łuskami. Między linią płetwy piersiowej a odbytowej znajduje się silni kil. Wzdręga posiada niebiesko-zielone ubarwienie na grzbiecie, zaś boki pokryte są biało-srebrnymi łuskami i miejscowym złotym zabarwieniem. Ma wąski otwór gębowy, oczy z żółtą lub pomarańczową tęczówką są skierowane ku górze. Płetwy posiadają czerwono-ceglasty odcień. Często jest mylona z płocią – wzdręgę odróżniają złociste, lśniące oczy.

 

Systematyka

Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: promieniopłetwe
Rząd: karpiokształtne
Rodzina: karpiowate
Rodzaj: Scardinius
Gatunek: Scardinius erythrophthalmus
Wzdręga

Wzdręga krasnopiórka występowanie

WzdręgaWzdręga występuje w wodach słodkich Europy. Wyjątek stanowi Półwysep Iberyjski oraz tereny Skandynawii wraz z ze Szkocją i Krymem. Preferuje nizinne i silnie zarośnięte rzeki i jeziora ze słabym nurtem oraz mulistym dnem. To ryba stadna (liczy po 10-20 sztuk), pływa blisko powierzchni w pogodne dni, zaś w pochmurne skrywa się na dnie wód.

Występuje na terenie innych kontynentów (Ameryki Południowej, Australii), jednak zostały tam sztucznie wprowadzone lub nielegalnie przewieziona i implikowana do słodkich wód.

Wzdręga krasnopiórka odżywanie

Tarło trwa od kwietnia do czerwca. Młode osobniki żywią się drobnym planktonem, zaś po osiągnięciu 7cm długości zaczynają spożywać wodną roślinność. Spożywają także glony i sinice, przez co są doceniane przez stawowych hodowców. To ryba wszystkożerna, odżywia się także drobnymi rybkami, ikrą oraz narybkiem.

Wzdręga krasnopiórka w gospodarce

Wzdręga jest ceniona ze względu na swoje ubarwienie oraz długie życie. To ryba wędkarska., nie ma jednak takiego znaczenia jak płoć.

Wzdręga krasnopiórka – kulinarnia

Mięso wzdręgi nie nadaje się do spożywania ze względu na sporą ilość kości (posiada ponad 100 kości międzymięśniowych), małą ilość mięsa oraz dość mulasty posmak.

Wzdręga krasnopiórka – ciekawostki

  • Rekordowo długa wzdręga została złowiona w 2005 roku i mierzyła aż 46 cm.
  • Nadaje się do hodowli w stawach oraz przydomowym oczkach wodnych.
  • W amerykańskim stanie Tennessee i Alabamy nielegalne jest posiadanie lub transportowanie żywych okazów.
  • W Polsce nie obowiązuje dzienny limit połowu ani nie obejmuje jej okres ochronny.

Wzdręga

Wzdręga – zdjęcia

Wzdręga

 

 

 


Źródła:

http://rtw.org.pl/atlas/wzdrega.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Common_rudd
http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/33/cms/szablony/1221/pliki/2_pzw_plansze_ryby_akcept.pdf

Wzdręga